Зберегти свої заощадження від знецінення, та ще й отримати від них певний прибуток, є нагальним питанням, яке хвилює кожного з наших співвітчизників. За останні десять років національна валюта сильно знецінилася, безліч банків лопнуло, а ціни на товари значно зросли навіть у валютному еквіваленті.

Проте, з грошима все ж потрібно обходитися обережно і звести ризики втрат до мінімуму. Деякі експерти пропонують схему, яка допоможе розподілити частки наявних коштів по інструментах інвестиції. На їхню думку, це оптимальний баланс, який дає можливість відчувати себе впевненим у завтрашньому дні. Вони радять вкладати:

  • в банківські депозити – 40%;
  • в цінні папери та акції – 20%;
  • в дорогоцінні метали – 15%;
  • в інвестиційні фонди – 7%;
  • в ПАММ-рахунки – 6%;
  • в криптовалюта – 2%.

При цьому 10% вони радять залишати в готівковій формі. Така схема не передбачає вкладень в нерухомість, оскільки в цьому випадку портфель вийшов би досить дорогий і непосильна для більшості наших громадян.

Диверсифікація

Якщо говорити про диверсифікацію, то це означає, що не всі кошти слід поміщати в цінні папери та акції одного і того ж підприємства. Їх варто розділити між різними фірмами, забезпечуючи тим самим підстрахування від непередбачених обставин на ринку. У точності йдуть справи з іноземною валютою. Потрібно в рівних частках витрачати національну валюту для придбання доларів США, євро, англійських фунтів і т.д. Непогано було б не забувати про юань, який заслуговує на певну увагу.

Консервативні вкладення

Такий вид інвестиції передбачає дохід до 20% в рік від загальної суми вкладених коштів. Найпростішим і зрозумілим способом вкладень є відкриття банківського вкладу. Будь-який клієнт не замислюється, яким чином фінансова організація забезпечує прибутковість, він твердо знає, що щомісяця на його рахунок буде приходити певна сума. При цьому державні банки дають гарантії 100% збереження вкладів, приватні структури – до 200 000 гривен, які гарантуються фондом.

Якщо мова йде про довгострокові інвестиції, надійно вкласти свої гроші в дорогоцінні метали. Однак щоб купувати злитки, потрібно мати значні ресурси. Купувати вироби з золота невигідно, так як в будь-якому випадку їх приймають за ціною брухту. Не варто забувати також, що існує різниця між купівлею і продажем. Тому продати золото через місяць-два буде невигідно. За нього можуть дати меншу суму, ніж та, до якої воно обійшлося.

На довгострокову перспективу має сенс вкладати гроші в нерухомість. Це перевірений століттями спосіб, так як з часом будь-яка власність такого роду буде дорожчати. Хоча тут теж є свої специфічні особливості. Низька ліквідність не дозволить швидко реалізувати об’єкт за бажаною вартістю. Якщо терміново знадобляться гроші, з’явиться ризик продати нерухомість швидше, але при цьому втратити. Тим, хто не відчуває потреби в використанні об’єктів, можна здавати їх в оренду, що принесе додатковий дохід. В іншому випадку нерухомість буде припускати експлуатаційні витрати, оскільки її доведеться постійно підтримувати в порядку.

Вкладення в антикваріат і предмети мистецтва можуть робити тільки ті особи, які в цьому розбираються. Ризик наштовхнутися на шахраїв і придбати неліквідні підробки дуже високий, тому такий варіант підійде далеко не кожному. Отримати можливість купити за прийнятною ціною справжній шедевр – це рідкісний випадок. Він може статися з ймовірністю виграшу в лотерею. На ринку можна зустріти як якісні імітації, так і низькопробні підробки.

Вклади в інтелектуальну власність – це теж інструмент інвестицій. Тут активу роль грають авторські права, які потім можуть принести винагороду. За виконання композицій в радіоефірі власник отримує роялті. За тим же принципом купуються права на наукові розробки, програмне забезпечення, а також фото- та відеоматеріали.

Непоганим способом вкладення грошей є фінансування своєї освіти. Якщо людина впевнена в своїх здібностях і силі волі, знає, що він неодмінно досягне успіху на певному терені, йому не варто сумніватися ні секунди. Отримані знання і досвід залишаться з ним на все життя, ніколи не знеціняться і не пропадуть.

Агресивні види вкладень

Все, про що йшлося вище, було прикладом консервативних варіантів вкладень. Однак більш високий відсоток можна отримати при виборі агресивних методів. Але не варто забувати про те, що ризик втратити всі гроші в цьому випадку досить високий. Акції можуть не тільки дорожчати, але і дешевшати. А якщо компанія, в яку вклали гроші, збанкрутує, то всі активи пропадуть. При цьому найчастіше людина, далека від фінансового ринку, довіряє представляти його інтереси брокеру, який може виявитися несумлінним або мати недостатню професійну підготовку.

Інвестувати в пайові фонди може дати непоганий фінансовий результат. Такі види діяльності можна проводити через багато банків, в тому числі через Райффайзенбанк, ВТБ і ін. Кожна фінансова установа може запропонувати вкладнику розмістити свої гроші, а потім розпорядитися ними на власний розсуд. Але якщо у випадку з депозитами у людини буде визначена конкретна сума, на яку він має право розраховувати, то в цьому випадку все буде залежати від результатів діяльності підприємств, в які вкладаються гроші. Ніяких гарантій ніхто не дає, а вкладник ризикує залишитися банкрутом.

Якщо вкласти кошти в загальний фонд банківського управління, можна розраховувати на отримання прибутку за рахунок використання значної кількості фінансових інструментів. Однак гарантованої прибутковості тут теж чекати не доводиться. Вкладник не знає, яким конкретно буде його дохід. Він просто змушений вірити, що його грошима розпорядяться розумно і ефективно. Виходить так, що від нього вже нічого не залежить, а весь звітний період він живе однією лише надією на краще. Такий варіант підходить далеко не для всіх.

Довірче управління, що полягає в розпорядженні ПАММ і Елої рахунками, зводиться до того, що за певний відсоток людей, що вміє торгувати на ринку ФОРЕКС, розпоряджається чужими грошима. Однак варто враховувати, що кожен керівник має свою стратегію. Одні вважають за краще не ризикувати, а інші, навпаки, можуть захоплюватися досить ризиковими ідеями. Ризик збільшиться, шанс прогоріти теж, і в результаті даремно витрачених коштів не відшкодує ніхто.

Інвестування у власний бізнес

Участь в бізнес-проектах не є варіантом отримання пасивного доходу. Наївно вважати, що можна довірити свої гроші партнеру і періодично з’являтися до нього для отримання прибутку. Якщо не контролювати весь процес самостійно, можна зіткнутися з тим, що компаньйони почнуть використовувати інвесторів, позбавляючи їх частини доходу. Рідко знаходяться настільки відповідальні і порядні люди, довіряти яким можна беззастережно. Відкривати свою власну справу може тільки та людина, у якого є хватка і уміння його вести. В умовах конкуренції, нестабільної фінансової ситуації і відсутності надійної законодавчої бази можна досить швидко прогоріти і залишитися ні з чим.

Інтернет-проекти і стартапи

Таке інвестування може принести запаморочливий прибуток або закінчитися провалом. Будь придбаний сайт може потрапити під фільтр пошукача, що не принісши в подальшому прибутку. Якщо людина відчує, що у ресурсу є непогані перспективи, то може непогано заробити, окупивши всі витрати на його придбання через порівняно невеликий проміжок часу. Що стосується стартапів, найуспішнішими прикладами можуть служити Microsoft, Google, Вікіпедія. Прибутковість може виражатися навіть в тисячах відсотків, тут головне – постаратися вкластися в кілька проектів.

Кредитування

Найбільший ризик при кредитуванні – це мати справу з недобросовісним позичальником. Людина не знає, як той розпорядиться грошима, отриманими в кредит. Хоча він і оформить договір, стягнути потім свої кошти буде практично нереально, оскільки у позичальника може не виявитися ні грошей, ні майна.

Торгівля на валютних ринках

Такий варіант є досить ризикованим. Ризики можуть посилитися тим, що брокер, до якого звернеться особа, виявиться шахраєм. Якщо людина не особливо розбирається в специфіці такого інструменту, як Форекс, його легко ввести в оману, приспати пильність, а потім залишити в незавидному положенні. Деякі брокери маскують свою діяльність під торгівлю на Форексі, а самі займаються побудовою звичайних фінансових пірамід. Деякі угоди навіть не виводяться на міжнародні ринки, що призводить до втрати всіх початкових вкладень.

Криптовалюта

При вкладенні в криптовалюту можна зіткнутися з таким фактом, що курс спочатку продемонструє зростання, а потім потроху піде на спад. Так, в 2013 році вартість Bitcoin збільшилася в сотні разів, але потім почала знижуватися. Гарантій, що курс буде неухильно зростати, немає ніяких.

Ставки в букмекерських конторах і бінарні аукціони

Відверто кажучи, назвати такого роду діяльність інвестуванням досить складно. Це скоріше гра або хобі, де удача може відвернутися від гравця в будь-який момент. Стовідсоткові гарантії успіху, навіть при грамотних розрахунках ставок і коефіцієнтів, тут не дає ніхто. Оскільки ризики дуже значні, переважна більшість залишається в програші, а виграють тільки власники букмекерських контор.

Приблизно таким же чином виглядає картина з бінарними опціонами. Але тут прогнози робляться не на спортивні події, а на зростання або зниження цін на фондові індекси, акції, дорогоцінні метали. Опціони купуються на різні періоди часу – від однієї хвилини до цілого місяця. Якщо пощастить і прогноз збудеться, можна заробити кругленьку суму. Але як стабільний варіант для інвестування, таку діяльність розглядати все-таки не можна. Тим більше що тут багато що залежить від випадкових факторів.

Участь у фінансових пірамідах

Успіх такого роду діяльності може тривати недовго. В цьому випадку гроші не інвестуються в активи, а так званий прибуток виплачується виключно за рахунок розширення кола учасників піраміди. Бувають такі піраміди, які ще до обвалення можуть принести до 100% річних, а є і одноденні варіанти, які обіцяють до 200% в місяць. Ні гарантій, ні прогнозів на певний термін тут немає. Якщо учасник вчасно виведе гроші, то може отримати хороший дохід. Відповідь на питання, коли настане критичний момент, не знає ніхто.

Підсумки

Підводячи підсумки, можна зробити висновок, що середньостатистичному співвітчизнику найбезпечнішим і перевіреним способом зберегти гроші стане застосування консервативних методів. Все, що пов’язано з захмарними прибутками, несе безліч ризиків. Оформлення банківського вкладу, тим більше в державному банку, принесе хоч скромний, але все ж прибуток. Якщо у людини з’явиться значна сума грошей, розумним рішенням стане придбати дорогоцінні метали або вигідно купити нерухомість.

Якщо в розвинених європейських країнах багато людей вкладають свої гроші в акції, то у нас цей інструмент не дає стовідсоткову гарантію позитивного результату. Загальна фінансова безграмотність, недосконалість законодавчої бази та судової системи значно посилюють ризики при здійсненні таких інвестицій.
Будь-якій людині варто пам’ятати про те, що збереження заощаджень жодним чином не тотожна участі в пірамідах, іграх на біржі або фінансуванню стартапів. Такі варіанти можуть як принести прибуток, так і залишити без коштів.