Самим не ризикованим типом кредитування для банку є заставне кредитування. Видаючи кошти в кредит під заставу, він не просто покладається на сумлінність і надійність клієнта, а й має гарантію того, що він поверне позику. Якщо виникають проблеми з кредитним погашенням і порушуються умови договору, то банк може розраховувати на те, що майно, яке було закладено, реалізується судовими приставами, а сума боргу буде погашена. Для позичальника чимало значить спокій банку – кредитора.
Переваги заставного кредитування
Основні переваги:
- Самий відчутний плюс – це знижена відсоткова ставка (на відміну від беззаставних кредитів). Якщо не забезпечені нічим споживчі позики обходяться клієнтові банку приблизно 30 – 40%, кредити з наявністю поручителів – в 20 – 30%, то кредит під заставу самий низькопроцентних: від 10 до 20% річних.
- Друга перевага в тому, що при отриманні кредиту під заставу, з’являється можливість розраховувати на більш тривалий час запозичення, ніж при звичайному позику готівкою. Якщо клієнт вносить під заставу транспортний засіб або будь-яку іншу рухомість, то термін запозичення буде від 3 до 7 років. Дуже вигідно брати кредит під заставу нерухомості. У цьому випадку тривалість кредитного довіри становитиме від 10 до 20% в рік.
- Третій незаперечний факт, який підтверджує користь заставного кредитування – доступність ціни запозичення більше, ніж за відсутності забезпечення. Якщо клієнт банку бере звичайний позику за відповідними документами (паспорт, довідка про доходи), то позика буде становити не більше, ніж 50 000 – 100 000 грн. Інша справа – прийти в банк з поручителями. Тоді сума запозичення складатиме від 100 000 до 250 000 грн. Таким чином, у приватної особи не важко взяти в кредит кілька сотень тисяч грн. на термін, який йому буде більш зручний.
Іпотека (кредит під заставу нерухомості) – це не тільки придбання житла, це запорука будь-якого нерухомого майна для отримання позикових коштів. Заставою може виявитися будинок, гараж, квартира або ділянку землі. Мета іпотечного кредитування – покупка власної нерухомості або отримання грошової позики для приємного проведення на невідкладні потреби.
Кредит під заставу вимагає додаткових витрат.
Перша не дуже приємна несподіванка, з якою може зіткнутися позичальник – це додаткові витрати під час оформлення цієї здавалося б дуже вигідної угоди. Найчастіше, коли терміново потрібні кошти, позикодавець не замислюється про те, що йому доведеться платити відсотки, причому не малі. Але це ще не все. Йому доведеться також заплатити і за наступне:
- Проведення незалежної оцінки ринкової та заставної вартості майна, яке він вирішив віддати в кредит під заставу (від 0,1 до 3% від вартості активів або фіксований збір (становить кілька тисяч грн)
- Майнове страхування предмета віддається під заставу на весь термін кредитного договору. Якщо це автомобіль, то відсоток буде становити від 7 до 15% від суми його вартості. Якщо ж це квартира, то від 0,3 до 1,5% від суми її вартості.
- Заплатити за реєстрацію і за держмита при оформленні іпотечного договору.
- За надання допомоги в складанні договорів, також за правову підтримку процедури. Тобто – оплачується допомога кваліфікованого юриста, ріелтора або іншого консультанта. Вони обов’язково будуть потрібні. У сукупності послуги коштувати від 1000 до 20 000 грн. Все залежить від масштабів операції.
- За додаткові довідки та виписки. Також за нотаріальне завірення документації (від 200 до 2000 грн).
- Виходячи з усього цього, можна відразу зрозуміти, що будь-який кредит влетить в копієчку. Але коли терміново потрібні фінансові кошти або нерухомість, то береш позику не замислюючись від здавалося б маленьких нюансах.
Варто відзначити, що позичальника очікують не тільки одноразові витрати. Йому доведеться провести доплату за його особисте страхування. Неодмінно будуть витрати і за різні комісії: видачу та приймання готівки, обслуговування рахунку та інші збори. У підсумку заощадити можна тільки в тому випадку, якщо вивчити всі тонкощі кредитних умов. Тоді переплата не буде такою великою.