У цій статті ми поділимося своїми міркуваннями з приводу того, куди вкладати особисті заощадження громадянам України. Вітчизняні експерти охоче поділилися з нами думками з приводу найвигідніших і практично безпрограшних варіантів. Зберігати гроші в скриньках і під матрацами є справою невдячною. Якщо мова йде про тривалий період зберігання, вони можуть банально зіпсуватися, покритися жовтизною або виявитися пошкодженими паразитами.

До того ж при зберіганні великих сум у себе вдома кожен власник житла ризикує бути пограбованим і залишитися без своїх кровних. Саме за такими міркувань люди і замислюються, що ж робити зі своїми заощадженнями. Питання такого роду терзає тих, у кого ці самі заощадження є. Адже багато співгромадяни живуть від зарплати до авансу і змушені навіть брати гроші в борг.

Як ставляться у нас до банківських депозитів

Ціле покоління людей відчули себе обдуреними вкладниками при розвалі СРСР. Все своє життя вони твердо вірили, що їхні гроші зберігаються в надійному місці, і в страшному сні не могли припустити, що настане час, коли вони виявляться обікраденими тим самим державою, на благо якого вони працювали десятки років.

Думка про те, що в банках можуть обдурити, передалося їхнім нащадкам. Зараз величезна кількість наших співгромадян ставляться до перспективи відкриття вкладів досить скептично. Якщо вони до того ж отримують заробітну плату на пластикові карти, то поспішають якнайшвидше зняти в банкоматі всю суму і покласти її вдома, в затишному місці. Іншими словами, банкам у нас не довіряють.

Суми, які зберігаються в шафках наших співвітчизників, досягають декількох мільярдів доларів. Примітно, що це приблизно в два рази більше, ніж резерв Національного банку. У тому, що гроші повинні працювати і приносити дохід, впевнені багато співвітчизників. Але кому довірити свої гроші, вони не знають, тому вважають за краще не ризикувати. І це незважаючи на те, що заощадження просто на ходу з’їдає інфляція. Ціни ростуть практично на очах. Виходить, всі вступники суми потрібно негайно витрачати, поки вони не знецінилися. Інше питання, на покупку яких саме товарів і послуг?

Яким би складним не було становище на фінансових ринках, варіантів, куди вкладати гроші, в Україні більш ніж достатньо. Безумовно, деякі інвестиції можуть здійснюватися лише грамотними фахівцями. Людині без фінансової освіти розібратися у всіх тонкощах досить складно. Більш того, наш співвітчизник звик нікому не вірити. З цієї причини багато хто воліє традиційні способи розпорядження своїм багатством. Але про це пізніше.

Отже, ми вибрали сім найбільш ефективних і доступних варіантів вкладення грошей. До них відносяться:

  • відкриття депозитних вкладів та купівля іноземної валюти;
  • придбання нерухомості, включаючи земельні ділянки;
  • покупка дорогоцінних металів, в першу чергу золота;
  • придбання антикваріату;
  • операції з акціями;
  • маніпуляції на валютній біржі;
  • оплата власної освіти.

Більшість наших співвітчизників твердо вірять в те, що національна валюта в подальшому буде знецінюватися. І з ними важко не погодитися. Хоча долари і євро також схильні до інфляції, їх рівень можна порівняти з гривнею. Тому якщо у людини з’являються будь-які надходження, він поспішає купити долари, євро і фунти. Безумовно, якщо покласти придбану валюту на депозит, вона принесе додатковий дохід, хоч і невеликий. Можна вибрати банк з іноземним капіталом і довірити свої гроші йому. Але при цьому слід пам’ятати, що такі надійні фінансові організації великих відсотків не запропонують, тим більше у валюті.

Традиційним і перевіреним способом вкладення є купівля нерухомості. Він не викликає ні сумнівів, ні скептичного ставлення. У тому, що квартири, земельні ділянки та будинки будуть тільки дорожчати, впевнені всі без винятку. На ринку нерухомості бувають коливання, які найбільш відчутні під час кризи. Але якщо говорити про довгострокову перспективу, то вартість з часом може збільшитися в рази.

До недоліку такого варіанту вкладень можна віднести те, що він підходить тільки для людей зі значними сумами заощаджень. Тим, хто відкладає гроші від кожної зарплати, такий спосіб не цікавий. Крім цього, необхідно пам’ятати, що будь-який об’єкт нерухомості передбачає витрати. І квартиру, і будинок потрібно підтримувати в порядку, що вимагає додаткових вкладень. Якщо такий об’єкт здати в оренду, це принесе додатковий прибуток. Найбільш вдалим вкладенням стане покупка нерухомості на піку падіння цін з подальшою здачею орендарям за ринковою вартістю.

Якщо говорити про нерухомість, непоганим варіантом є придбання незавершеного будівництва. Якщо його власник зрозумів, що реалізувати свій задум не вдасться, він готовий продати недобудований будинок, щоб хоч якось повернути витрачені гроші. Покупець, який розбирається в питаннях будівництва, може заробити до 50% від вкладених коштів. Але такий варіант підходить далеко не всім. Він хороший для тих, хто має досвід в будівництві та має досить заощаджень.

Куди вкласти заощадження в Україні: дорогоцінні метали

Вкладаючи гроші в дорогоцінні метали, можна розраховувати на прибуток тільки в довгостроковій перспективі. Це дуже надійний варіант, але щоб займатися такими інвестиціями, необхідно мати у своєму розпорядженні значний стартовий капітал. Золото може ситуативно втрачати в ціні, до того ж різниця між купівлею і продажем повністю нівелює дохід, якщо продавати злитки через незначний проміжок часу. Купувати вироби з дорогоцінних металів – річ сумнівна, так як при продажу їх приймають за ціною брухту.

Куди вкласти заощадження в Україні: придбання антикваріату

Вкладати гроші в антикваріат, предмети, пов’язані з мистецтвом – заняття для людей, які відмінно розбираються в сучасних тенденціях на ринку і можуть бути впевненими, що купують справді цінні речі. Не виключено, що в прагненні вигідно вкласти капітал така людина стане жертвою шахраїв, які запропонують йому звичайні підробки. Необхідно звертатися до послуг професійних експертів, що теж обійдеться в значну суму.

Акції, цінні папери

Інвестувати свої гроші в акції – дорогий захід. Щоб не прогоріти, потрібно мати досвід роботи, інтуїцію і міцну нервову систему. Є сенс довіритися брокерам, але вони теж можуть помилитися, тим більше в кризовий час. Такий вид інвестування популярний в розвинених країнах, але в Україні він знаходиться на початковому рівні. Загальна фінансова безграмотність населення не залишає йому поки що жодних шансів. Не варто поспішати вкладати заощадження в участь у валютних біржах. Як правило, людина без належного досвіду прогорає, втрачаючи весь початковий капітал.

Інвестиції в освіту

У тому випадку, якщо наш співвітчизник має здібності, силу волі і твердістю характеру, найвигіднішим і безпрограшним способом застосувати капітал стане інвестування у власну освіту. Отримані знання, якщо їх удосконалювати і примножувати, будуть приносити користь все життя.

Підводячи підсумки цієї статті, можна зробити висновок, що на сьогоднішній день самим зрозумілим і реальним способом вкладення грошей для середньостатистичного обивателя є відкриття депозиту в банку. При цьому бажано віддавати перевагу державним установам, які гарантують збереження вкладів в повному обсязі. Тут можна визначити свої доходи і терміни їх надходження напевно, чого не скажеш ні про інвестування в акції, ні про вкладення в антикваріат, ні про участь в грі на валютних біржах.