Використання банківських рахунків за кордоном
З урахуванням нестабільної ситуації, що виникла в українській банківській системі і посилилися способів регулювання валютних потоків, в середовищі резидентів-фізосіб відзначається підвищена увага до можливості використовувати банківські рахунки, відкриті за межами країни.
Користування такими рахунками пов’язано з подальшим інвестуванням в активи іноземного походження, в якості яких виступає нерухомість або інші види майна, а також з розміщенням коштів на депозитах. Необхідно зауважити, що не так давно Нацбанк України зняв обмеження, які забороняють фізособам перераховувати грошові кошти на рахунки в інших країнах, якщо вони перевищують суму, еквівалентну 600 тисячам гривень протягом року. Такий хід істотно розширив можливості звернення до іноземних рахунках.
Також рахунки, відкриті за кордоном, полегшують отримання кредитів від нерезидентів. Однак договірні документи, що регулюють отримання цих кредитів, підлягають обов’язковій реєстрації в Нацбанку України.
Практика показує, що нерідко трапляється, коли іноземні рахунки використовуються для перерахування заробітку в період здійснення професійної діяльності за кордоном, зарахування бонусів і сум винагороди за спеціальними програмами, які передбачають заохочення співробітників.
Необхідно підкреслити, що вітчизняним законодавством забороняється використання фізособами іноземних рахунків в процесі ведення бізнесу.
Необхідні умови
Щоб відкрити зарубіжний рахунок, не потрібно отримувати будь-які особливі дозволи. Необхідно протягом трьох днів з моменту відкриття такого рахунку звернутися в Нацбанк, точніше, в його територіальне управління з відповідним повідомленням. А ось подальше використання рахунку зажадає отримання індивідуальної ліцензії Нацбанку на право розміщення коштів. Потрібно зауважити, що за мірками НБУ, під розміщенням коштів в іншій країні розуміється також і переказ грошей на іноземну рахунок третьою особою, а не тільки самим резидентом.
У Ліцензії немає необхідності, якщо за допомогою такого рахунку іноземним фінустановою відбуваються лише облікові операції, що передбачають надання та повернення резидентом кредиту або позики. Не потрібно Ліцензія і в період перебування фізосіб за кордоном. А ось якщо після повернення в Україну фізособа має намір і надалі користуватися зарубіжним рахунком, тоді отримати Ліцензію все-таки доведеться.
Зробити це можна у відповідному Управлінні там, де проживає заявник. Процес отримання Ліцензії офіційно обмежений 25 робочими днями, однак фактично заявник повинен бути готовий до численних запитах з Нацбанку з приводу надання ряду документів. У зв’язку з надходженням такого запиту терміни, протягом яких розглядається заява, продовжуються на 10 робочих днів, а сам процес отримання Ліцензії може значно подовжиться. Бували випадки, коли видача документа займала близько шести місяців.
Період дії Ліцензії обмежується одним роком, тому відкриття рахунку для використання в довгостроковій перспективі спричинить за собою отримання нової ліцензії щорічно. Як тільки термін дії закінчується, резидент зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня перевести всі гроші, наявні на зарубіжному рахунку, в Україні або ж зняти їх з рахунку для подальшого ввезення в нашу країну.
Дія однієї Ліцензії стосується тільки рахунку або рахунків, відкритих в одному закордонному банку. Всі грошові перекази з України і в Україну повинні здійснюватися за допомогою рахунку у вітчизняному банківському установі, посилання на який є в Ліцензії. Переклад гривневих коштів на цей рахунок заборонений. До того як Ліцензія буде видана, баланс закордонного рахунку повинен дорівнювати нулю.
На практиці процес видачі Ліцензій фізособам має рідкісні прецеденти. Така ситуація призводить до додаткових складнощів, які супроводжують процес отримання, і пов’язана з великим числом запитів з метою надання додаткових документів, а також загрожує відмовою з формальних причин.
Відкрити депозит в Києві і взяти кредит під заставу нерухомості без довідки про доходи можна в КС “ЗаРаЗ”