З 1 січня 2015 вступили в силу зміни в податковому кодексі України в частині нарахування податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 змінюється ставка оподаткування доходів фізичних осіб отриманих у вигляді відсотків від депозитних вкладів. З 01.01.2015 р. загальна сума двох податків на відсоток по депозитах становить 21,5%. Податковим агентом фізичної особи – вкладника, є фінансова установа. І саме на фінансові установи – банк, кредитна спілка та інші, покладено обов’язок утримувати та сплачувати податки з доходів отриманих у вигляді відсотків по депозитах.

Збільшення податку з ставки в 15% до 21,5% відбулося завдяки двом складовим:

  1. 20% від доходів фізичних осіб при нарахуванні відсотків на депозитні та інші рахунки. Даний вид податку вперше запрацював в Україні з серпня 2014 року. До кінця 2015 року ставка податку становила 15% і з 01.01.2015 року збільшена на 5% до 20%.
  2. 1,5% Військового збору від доходів фізичних осіб при нарахуванні відсотків на депозитні та інші рахунки. Цей податок буде діяти до вступу в силу рішення про завершення реформи в Збройних силах України.

В Європейських країнах і в світі взагалі багато країн вводять податок на доходи фізичних осіб при нарахуванні відсотків на депозитні та інші рахунки. У більшості розвинених країн діє правило: «Є дохід, повинен сплатити податок». У порівнянні з подібними податками в інших країнах Європи, то наприклад в Португалії він становить 28%, в Франції – до 18%, в Ірландії – 25%. частині нарахування податку на доходи фізичних осіб.