Особливості іпотечного кредитування на Україні
Згідно з даними статистики іпотечне кредитування на Україні стало дуже популярним інструментом для вирішення завдань з придбання житла. Звичайно, в порівнянні з країнами західного світу, обсяги іпотечних кредитів українських банків не такі великі, хоча займаються цим видом кредитування всі діючі в країні банки. Але саме їх високі, в порівнянні із західними колегами, процентні ставки на іпотечне кредитування, є стримуючим фактором.
Відмінні риси іпотечного кредитування полягають в тому, що цей довгостроковий кредит, видається під заставу тієї нерухомості, яку позичальник збирається придбати. Причому іпотечне кредитування доступне і фізичним особам і підприємцям, але на практиці їм найчастіше користуються городяни, які купують квартири для проживання.
Об’єкти житлового іпотечного кредитування і їх категорії:
об’єкти:
- Новобудови – первинне житло;
- Житловий фонд, який перебуває в експлуатації;
- Земельні ділянки під будівництво або для підприємницької діяльності.
- Споживча іпотека – кредитування під заставу наявного у власності майна.
Поділяються на категорії:
- Нерухомість соціальної категорії;
- Сільськогосподарські або міські об’єкти;
- Категорії для комерційних об’єктів.
Причому, як об’єкт можуть бути представлені не тільки цілі будинки, споруди або квартири, а й окремі їх частини, наприклад, кімната, відокремлений ділянку землі, частина будинку або дачі.
І хоча це не характерно для української дійсності, але в іпотеку можна купувати і водний транспорт, і повітряні судна.
Валюта і терміни кредитування
У країні можна придбати нерухомість по пільгам Державної програми іпотечного кредитування, яка видає кредити в гривнях, а не в доларах США. Хоча зараз все більше банків схиляються роботі в національній валюті. Договору на іпотечне кредитування полягають на термін від 5 до 30 років.
Про заставу і договорі іпотеки
Одним з основних умов іпотечного кредитування служить заставу майна. Тільки в тоді, коли банк отримає всі належні йому гроші за укладеним договором, з вашого майна буде знято заставне обтяження. Якщо протягом дії договору у позичальника, раптом, вичерпаються джерела заробітку і виплата по іпотеці припиниться, то банк продає заставлене майно, погашає кредит, відсотки, нараховані за ним.
Після укладення договору на іпотеку, які беруть участь в ньому сторони будуть визначатися, в такий спосіб: кредитор – заставодержатель; займає гроші сторона – заставодавець. У договорі повинні бути прописані всі, характерні для угоди, дані, включаючи вартість і стан об’єкта, права і обов’язки кожної зі сторін. Ув’язнений договір стверджує нотаріус.Далее його необхідно завірити у відповідних державних органах.
До переваг іпотечного кредитування відноситься той факт, що кредитна організація виставляє займає стороні не такі жорсткі вимоги, як при інших видах позик. Але, звичайно, звичайний процесуальний набір дій повинен бути дотриманий і тут, – це підтвердження доходів, залучення страхової компанії, оцінювачів об’єктів нерухомості.
Взяти кредит під заставу нерухомості