Пенсійна реформа, ризики для молодих українців

Наразі депутати запропонували впровадити накопичувальні пенсійні рахунки. А саме це законопроект (2683). У ньому підпорядковується порядок накопичення пенсій працівників (хто буде робити виплати), та на яких рахунках вони повинні зберігатись.

Згідно з положеннями цього законопроекту з заробітної плати працівника буде вирахувано 1%, а з роботодавця – 2% (усього 3%), але якщо працівник хоче збільшити розмір наприклад до 4%, то роботодавець повинен буде відраховувати 5% (це верхня межа). Саме цією нормою незадоволені роботодавці, бо, наприклад, для ресторанного бізнесу це не підйомна сума.

Але є й виняток – це роботи зі шкідливими та важкими умовами. За них роботодавець має відраховувати відповідно 15% й 7%. Це гарні соціально орієнтовані виплати. Наразі ж 2020 рік не дає можливості підприємствам виплачувати кошти у такому розмірі.

Щодо зберігання грошей – вони будуть відраховуватись не на рахунки пенсійного фонду – а на рахунки приватних фондів, які пройшли спеціальну сертифікацію. Ці фонди матимуть доступ до вкладень й інвестуватимуть їх у різноманітні проекти. Тут треба відзначити що це є поширена практика у Європі й вкладення в такі фонди йде під складний процент. Також треба відзначити що поки в законопроекті немає гарантій щодо збереження цих вкладів.

Ризики у такій системі є, а саме це:
Можливе банкрутство компаній й залишення без коштів робочого класу;
Процентна ставка зберігання коштів (чи покриває вона інфляцію?, чи є ставка складним процентом?);
Чи не будуть ці фонди шахрайськими?