В Україні найбільш популярний і затребуваний вид кредитування – споживчий. Основні потреби для отримання кредиту – це покупка квартири, автомобіля, побутової техніки або інших матеріальних цінностей, на які потрібна велика сума грошей. Для цих потреб існує безліч пропозицій від фінансових установ. Якщо деньки потрібні на оплату навчання дитини, зробити ремонт, поїхати на відпочинок, або просто терміново потрібен готівковий кредит на інші потреби – тоді вам потрібен цільової споживчий кредит. Для споживчого кредиту в основному необхідно підготувати мінімум документів. Але варто врахувати той фактор, чим менше документації буде від вас витребувана і чим менше часу витрачено на оформлення самого кредиту, тим вище буде відсоткова ставка. Особливо, це має відношення до експрес кредитування, при якому необхідний тільки паспорт і документ, що підтверджує особу.
Підписуючись на експрес кредитування, ви повинні бути доведені до відома, що реальні ставки такого кредиту можуть запросто піднятися до 50%. Такі завищені ставки фінансові структури виправдовують великим ризиком даного виду кредиту.
У процедурі прийняття рішення про надання кредиту позичальникові, банки застосовують кредитний скоринг, це система, за допомогою якої проводять оцінку кредитоспроможності (кредитних ризиків) клієнта, яка заснована на статистичних методах.
Скоринг дозволяє оцінити кредитні ризики банку по певній особі в короткий проміжок часу. Ця система використовується частіше при споживчому кредитуванні. Мета кредитного скорингу – оцінити позичальника, ймовірність шахрайства, ризики неповернення. Програма аналізує попередній досвід кредитування, якщо такий є, особисті дані позичальника, макро- і мікроекономічні ознаки, і нараховує певні бали, згідно закладеним стандартам, тобто, зумовлюється оцінка особи, властивості якої визначають, буде,, чи не буде кредит надаватиметься.
Раніше банки при споживчому кредитуванні іноді не звертали особливої уваги на явні недоліки позичальників, так як збитки від неповернень кредитних сум вносилися в процентну ставку кредиту. Іншими словами, сумлінні клієнти переплачували за себе, за шахраїв і тих, хто реально, з поважних причин, не може погасити кредит. На даний момент ситуація вкрай змінилася. Банки і кредитні організації застосовують більш жорстку кредитну політику. Наприклад, багато хто з недовірою поставляться до людей з такими спеціальностями, як журналіст і юрист, а так же жінці важче взяти кредит, ніж чоловікові.
А з іншого боку, кредиторові потрібні високомотивовані потенційні позичальники. Тому самотня жінка, яка має дитину і яка знімає квартиру, стане бажаним позичальником для банку.
Скорингова система багато в чому побудована, можна сказати, на довірі, так як, все таки, оцінює анкетні дані, які, в більшій разі, не перевіряються. Але для отримання великих кредитних грошей, наприклад, іпотечних позичок, кредитні організації застосовують інші, більш жорсткі методики перевірки кредитоспроможності потенційного позичальника. Варто відзначити, така інформація, як психічні захворювання, кримінальне минуле, або інші особисті дані є закритою інформацією. Але професійні служби безпеки банків зможуть її отримати без особливих проблем. І якщо, щось не зовсім правильно з вашим минулим, банківська структура відмовить Вам під будь-яким іншим приводом і без пояснення на те причин.